DIAGNOZA PRZETWARZANIA SŁUCHOWEGO

Czym jest diagnoza przetwarzania słuchowego i jaki jest jej cel? 

Przetwarzanie słuchowe to procesy związane z analizą i interpretacją wrażeń słuchowych, w tym dźwięków mowy. Osoba z zaburzeniami przetwarzania słuchowego nie wykorzystuje pełni potencjału swojego zmysłu słuchu, tj. pomimo dobrej czułości słuchu nie wychwytuje wszystkich docierajacych dźwięków lub błędnie je rozpoznaje, a w konsekwencji nie reaguje prawidłowo na komunikaty słowne. Utrudnia to jej zarówno codzienną komunikację, jak i naukę szkolną czy pracę zawodową.

Diagnostyka APD metodą Neuroflow wykorzystuje behawioralne testy psychoakustyczne do oceny sprawności wyższych funkcji słuchowych, a jednocześnie jest narzędziem pomocnym w procesie rozpoznawania innych zaburzeń, m.in. dysleksji, hiperakuzji oraz zespołu Aspergera.

Dla kogo jest diagnoza przetwarzania słuchowego?

Diagnoza przetwarzania słuchowego dedykowana jest w szczególności uczniom w wieku 6-17 lat, którzy pomimo prawidłowego słuchu fizjologicznego mają trudności w rozumieniu mowy w niekorzystnych warunkach akustycznych, łatwo rozpraszają się, nie zapamiętują poleceń słownych, doświadczają trudności w utrzymaniu uwagi, w prawidłowym zapisywaniu tekstu, czytaniu bądź w nauce języka obcego. Testy Neuroflow zaleca się osobom, które mają trudności komunikacyjne, w uczeniu się lub/i z pamięcią i uwagą słuchową. Diagnostyka ta jest także pomocna w rozpoznawaniu dysleksji, 

dyskalkulii, ADHD, zespołu Aspergera, trudności w integracji psychoruchowej i innych zaburzeń.

Badaniu mogą poddać się także osoby dorosłe, zainteresowane oceną swoich zdolności percepcji słuchowej.

Jak pracujemy? 

Diagnoza przetwarzania słuchowego przeprowadzana jest w przyjaznej atmosferze, poprzez realizację zadań dobranych do wieku danej osoby, zawsze w sposób bezinwazyjny tj. nie zawiera elementów laryngologicznego badania słuchu fizjologicznego. Osoba badana korzysta z nausznych słuchawek stereofonicznych oraz klawiatury komputerowej (dostępne na miejscu), utrzymując jednocześnie kontakt z diagnostą. Część testów wymaga udzielenia odpowiedzi ustnej, część tylko naciśnięcia spacji. 

Nasza specjalistka: Ewa Świerkosz-Mazur


Koszt badania dla dzieci poniżej 8 roku życia:
230 zł


Koszt badania dla dzieci powyżej 8 roku życia i osób dorosłych: 390 zł

Formularz do zapisów: https://forms.gle/AppK6DwrNPTHZSiQ6

Theme: Overlay by Kaira
Akademia Dobrej Edukacji w Gdańsku
Skip to content